Adres emailkontakt@fort24.pl
Telefon+22 215 55 55
Godziny otwarciapn-pt: 9:00-19:00 | sb: 10-14

Blog

Świąteczne porządki – jak zabrać się do tego by wszystko było dopięte na ostatni guzik na czas.

Zostały Ci niespełna dwa tygodnie na posprzątanie mieszkania lub domu. Świąteczne porządki to jeszcze nie koniec świata!!!

Nie panikuj , bo to i tak do niczego Cię nie doprowadzi, stracisz jedynie cenną energię na działanie.

Od czego rozpocząć świąteczne porządki? Najpierw usiądź wygodnie, wypij ulubioną kawę i przemyśl jak chcesz, żeby wyglądało Twoje gniazdko na Boże Narodzenie i co musi być koniecznie zrobione. Potem zwołaj naradę rodzinną i zróbcie szczegółowy plan działania. Przy każdym zadaniu przypisana ma być konkretna osoba, która jest odpowiedzialna za daną czynność z datą jej wykonania. Jeśli lista będzie czytelna i widoczna dla wszystkich domowników, każdy będzie wiedział i znał swoje zadanie. A więc do dzieła!

Harmonogram porządków

Pierwszy etap porządków świątecznych to uprzątnięcie mieszkanie z niepotrzebnych rzeczy: sterty przeczytanych gazet, niepotrzebnych słoików i opakowań, zepsutych sprzętów oraz zużytych zabawek. Wizualne oczyszczenie mieszkania ze śmieci pomaga w wprowadzeniu ogólnego ładu i porządku.
Drugi etap to oczyszczenie szaf, komód, pawlaczy. „Wietrzymy” je ze zbędnych, starych lub niemodnych ubrań, których w tym roku w ogóle nie założyliśmy. Robimy sobie miejsce na nowe, które z pewnością zakupimy na wyprzedażach poświątecznych. Rzeczy, których nie używamy lub mamy w nadmiarze (sprzęt AGD, radia, lampy, rowerki i samochodziki) możemy podarować osobom, które chętnie z nich skorzystają.
Po udanej segregacji pora na odkurzanie nie tylko dywanów i podłóg, ale także sufitów. Zasada jest taka, że kurz zgarniamy od góry do dołu. Zbieramy pajęczyny z lamp, obrazów i fotografii. Szafy i regały z książkami odkurzamy od najwyższej półki do najniższej, żeby kurz nie spadał na wyczyszczone miejsca.
Kolejny krok to mycie okien i drzwi. Nie ma siarczystych mrozów, więc ta czynność nie powinna być kłopotliwa. Poza tym nagrzane pomieszczenia będą miały okazję się wywietrzyć, a my zahartować. Pierzemy pościele, koce, narzuty i dywany.

Kuchnia i łazienka

Tu się szykuje grubsze i najbardziej pracochłonne sprzątanie. Przed porządkowaniem tych pomieszczeń należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki czyszczące – detergenty na tłusty kurz, osad z kamienia czy różnego typu plamy i zabrudzenia. Jeśli nic nie pomaga na zabrudzony piekarnik, blachę lub ruszt, sięgnij po sprawdzone domowe specyfiki. Papka z sody oczyszczonej z dodatkiem płynu do mycia naczyń i odrobiną wody nałożona na tłusty brud, rozpuści go, zdezynfekuje i odświeży powierzchnię piekarnika. 20 minut i problem z głowy. Sok z cytryny wyczyści osad w naczyniach i zdezynfekuje półki w lodówce, zaś ocet (z dodatkiem olejku zapachowego, który zniweluje jego zapach) świetnie usunie kamień w czajniku, ekspresie do kawy i na armaturze łazienkowej. Mieszanka octu pół na pół z wodą w spryskiwaczu pomoże w wyczyszczeniu powierzchni szklanych (luster w szafkach lub szyb) a także glazury. Ekologiczne detergenty pomogą w 100% i nie nadwyrężą dodatkowo i tak napiętego przedświątecznego budżetu. Kończymy swoją pracę tutaj na remanencie w szafkach i lodówce.

Wigilia tuż tuż….

Na koniec myjemy podłogi, pastujemy parkiet i trzepiemy dywany. I oto szybkie porządki świąteczne za nami….. Mieszkanie lśni, więc pora przygotować zastawę i stół. Ubrać choinkę i rozpocząć gotowanie świątecznych potraw w czystym i pięknym domu.
Czy warto się tak męczyć i robić świąteczne porządki? Posprzątacie, to zobaczycie…nic nie zrobicie… też przyjdą Święta. A za rok powtórka z rozrywki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *